Köitja: tüübid, tööpõhimõte, kuidas valida

köitmismasin

Moodne tehnika ja uuenduslikud tehnoloogiad on meie elu märkimisväärselt lihtsustanud. Mõned seadmed on mõeldud just kontoritöö kergendamiseks. Näiteks paksu dokumendipakki on praktiliselt võimatu ise augustada: see võtab palju aega ja paberite välimuse rikkumise oht on seejuures üsna suur. Selliste keeruliste ülesannete lahendamiseks töötati välja köitemasin – kontoritehnika, mis kindlustab dokumendipakkide esteetilise köitmise ühe hetkega. Töödelda saab raamatupidamisdokumente, diplomitöid, kalendreid, tootekatalooge jpm. Eelmistes artiklites rääkisime, kuidas fotosid lõuendile trükitakse. Ka need saab selle masina abil kollaažiks ühendada.

Köitemasinate tüübid

Kõige sobivama kõigile nõudmistele vastava brošeerija valimiseks tuleb orienteeruda nende tüüpides ja valida selline, mis täidab üht või teist konkreetset ülesannet. Pidage meeles, et valiku põhikriteeriumiks on päevas valmistatavate dokumentide hulk. Samuti ärge unustage köitmist vajavate lehekülgede arvu.

Mehaaniline

See seade töötab käsitsi spetsiaalsele hoovale vajutamisega. Võimaldab köita 5-30 lehte, suurema koguse kokku kinnitamiseks tuleb kasutada füüsilist jõudu. Näiteks kui köita on vaja 100 lehekülge, jagage hunnik väiksemateks pakkideks ja seejärel ühendage. Mehaaniline masin ei sobi suurteks tööstuslikeks mahtudeks.

Elektriline

Seadme tööpõhimõte seisneb pedaalile või nupule vajutamises, ühendatakse vooluvõrku ning augustamine toimub kergelt ja kiiresti. See seade on kallim, arvestatud suurte tööstuslike mahtude jaoks ja on optimaalne suure tiraažiga trükitoodete  köitmiseks. Võimalik korraga köita 100 lehte ja dokumentide trüki kvaliteet ei kannata.

Tüübid otstarbe järgi

Köitemasinad jagunevad kaheks põhitüübiks: metallvedrule ja plastvedrule. Samuti on esindatud teised eriliigid, näiteks kombineeritud, mida kasutatakse harvem. Tutvume kõigi tüüpidega lähemalt. Siis saate valida konkreetsete eesmärkide ja püstitatud ülesannete täitmiseks kõige sobivama aparaadi.

Plastvedrule

Mudelit iseloomustavad üsna suur tootlikkus, töökindlus ja kerge kaal. Võib olla väga erinevate mõõtudega ja värvi, kasutatakse 500 paberilehe kokku kinnitamiseks. Tõsine eelis on korduvkasutamise võimalus. Tõsi küll, on ka miinus – brošüüri lehe pööramisraadius on maksimaalselt 180 kraadi, mis ei ole alati mugav. Plastvedrud on parimad toote- ja hinnakataloogide koostamiseks.

Metallvedrule

See variant annab brošüüridele esinduslikuma ja soliidsema välimuse. Metallist vedru paistab silma vastupidavusega, säilitab paberi korrektse välimuse, kasutatakse erinevate reklaamtoodete ja kalendrite valmistamisel. Köidetud bukleti saab avada 360 kraadi. Tootel on ruudukujuline ja ümmargune perforatsioon. Miinuseks on see, et uusi lehti ei saa lisada, kuna metallvedrud on ühekordsed. Sellist köitemasinat on täiendatud vedru sirgestamise lisafunktsiooniga, kuid pärast seda ei ole vedru välimus enam algse kujuga. Kokku saab kinnitada maksimaalselt 130 lehekülge.

Kombineeritud

Selline brošeerimismasin töötab nii plast- kui metallvedrudega, aga jääb paraku kvaliteedi poolest eelnevatele alla ja neid toodetakse harva.

Kuidas toimub köitmine?

Esmalt asetage kinnitamist vajavad lehed spetsiaalsetesse soontesse. Hooba vajutades saate teha ruudukujulisi või ümmargusi auke. Järgmisena peaksite avama vedru, kasutades seadmel olevat mehhanismi. Augustatud lehed asetatakse avatud vedrule käsitsi. Seejärel see sulgub. Vajaduse korral võite kasutada paberilõikurit – seadet, mida kasutatakse juba trükitud tiraaži vajalike mõõtude järgi formaati lõikamiseks. Protsess ei valmista vähimaidki raskusi, isegi laps saab sellega hakkama.

Kuidas köitjat õigesti valida?

Kontoriköitjat on üsna lihtne valida, kui võtta arvesse põhikriteeriume.

  • Korpuse materjal – metallist, plastist, kombineeritud. Kirjeldasime eespool kõiki liike.
  • Brošüüride maksimaalne paksus – elektrilise mudeliga saab köita suuri mahtusid, mehaanilist kasutatakse väiksema lehtede arvu puhul.
  • Ühe korraga augustatavate lehtede arv – mida suurem see näitaja on, seda vähem aega teil lehtede augustamisele kulub. Standardselt kasutatakse kontorites köitjat 10-12 lehe jaoks. Lehtede arvu üle 30 ühe korraga loetakse tööstuslikuks mahuks.
  • Augustamissügavuse reguleerimise võimalus – see näitaja on oluline suurte tiraažide puhul, brošüürid paksusega 200 lehte ja rohkem.
  • Löökjala väljalülitamise võimalus – see võimalus lihtsustab oluliselt tööd A4 formaadist erinevate formaatidega. Funktsioon võimaldab lüüa vajaliku arvu auke kindlatesse kohtadesse.
  • Köitmis- ja perforeerimismehhanismide eraldamine – ühe kangi vajutamise lisavalik võimaldab ühendada õhukesi plokke, kasutatakse tööstuslike mahtude puhul.

Paberiköitja on mõeldud õhukeste lehtede jaoks, ärge püüdke augustada liiga paksu materjali, näiteks puitu, klaasi või metalli. Võtke arvesse võimalikku lehtede arvu, kui proovite augustada rohkem lehti, võib see põhjustada seadme rikke ja uue ostmise vajaduse. Seade hõlbustab oluliselt dokumentide kinnitamist ja säilitamist ning selle hilisemat kasutamist (näiteks köitmine). See on mugav, tõhus, vastupidav ja lihtsasti kasutatav. Ärge unustage prügisalve puhastada. Selleks läheb teil tarvis kontoritehnika puhastusvahendit. Nii pikendate oluliselt seadme kasutusiga.