Toonerite utiliseerimine on printimisseadmete kasutajate seas aktuaalne probleem, kuna vananenud kulumaterjalidest nõutaval viisil vabanemine aitab hoida ja säästa mitte ainult keskkonda, vaid ka meie kõigi tervist. Räägime teiega toonerikassettide õige utiliseerimise tähtsusest ja käsitleme ka nende mõju inimese organismile.
Kuidas toonereid õigesti utiliseerida
Toonerite utiliseerimiseks nii, et te ei läheks vastuollu keskkonnanõuetega, peaksite astuma konkreetseid samme, millest mõned järgnevalt ka ära toome.
- Hakake kasutatud või tühje toonerikassette koguma spetsiaalsesse konteinerisse või pakendisse. See aitab ära hoida keskkonna juhusliku saastumise ja lihtsustab utiliseerimist.
- Leidke üles spetsiaalsed utiliseerimiskeskused või pöörduge kohalike elektroonika- ja trükijäätmete kogumisega tegelevate organisatsioonide või ettevõtete poole. Aga te võite ka meile kirjutada või tuua kasutatud komponendid meie poodi, mille aadressi leiate meie veebilehelt ja saada nende eest natuke raha.
- Kogume vanad toonerid kokku ja toimetame spetsiaalsetesse taastöötlemiskeskustesse, kus need töödeldakse vastavalt ohutus- ja keskkonnastandarditele.
- Mõned tootjad võtavad kasutatud toonerikassette tagasi ja annavad need ise taastöötlusse. Kasutatud toonerite tagastamise võimaluste kohta teabe saamiseks tutvuge tootja juhiste ja nõuannetega.
Mõju keskkonnale ja inimeste tervisele
Toonerite olmeprügi hulka viskamine võib põhjustada keskkonnale tõsist kahju. Te küsite, kuidas? Vastus on lihtne ja ilmselge. Eks ikka seepärast, et need sisaldavad kemikaale ja mürkaineid, mis pinnasesse ja vette imbudes saastavad keskkonda, olles ohuks kõigele elavale. Lisaks sellele võtavad kergekäeliselt prügikonteinerisse visatud kasutatud toonerikassetid seal ruumi ja tekitavad jäätmete käitlemisel lisaprobleeme. Eespool mainitud kemikaalid ja mürkained võivad vale käitlemise korral inimorganismile halvasti mõjuda. Lugege, millist kahju võivad need põhjustada.
- Naha ja limaskestade ärritus. Mõned tooneri komponendid, näiteks värvained ja pigmendid, võivad kokkupuutel põhjustada nahaärritust. See võib avalduda naha punetuse, sügeluse või kuivusena. Kui tooner puutub kokku silmade või nina limaskestadega, võib neis tekkida ärritus ja ebamugavustunne.
- Oht sissehingamisel. Tooneritega printerite ja koopiamasinate kasutamisel võib õhku eralduda peeni osakesi. Nende osakeste sissehingamine võib ärritada hingamisteid ja põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, näiteks köha, hingamisraskusi, allergilisi reaktsioone ja allergiatele kalduvatel inimestel isegi astmahooge.
- Keemiliste ainete mürgisus. Orgaanilised lahused, mida toonerid sisaldavad, võivad kestva või intensiivse toime korral olla organismile mürgised. Vereringesse sattudes võivad need halvasti mõjuda maksale, neerudele ja teistele elunditele.
- Allergiliste reaktsioonide arenemise võimalus. Mõnedel inimestel võib olla kalduvus allergiatele koostisesse kuuluvate koostisosade, näiteks pigmentide, plastifikaatorite või muude lisandite suhtes. Tooneritega kokkupuutel võivad neil tekkida sellised allergilised sümptomid nagu nahalööbed, sügelus, nohu, silmade punetus ja isegi allergiline dermatiit.
- Võimalik kantserogeensus. Mõned uuringud seostavad mõnda tooneri koostisosa vähi tekkega pikaajalise intensiivse kokkupuute korral. Siiski ei ole seni veel kindlaid tõendeid, et toonerid võiksid inimestel otseselt vähktõbe põhjustada.
Jah, võimalik, et enamik inimesi ei allu toonerite mõjule. Üldiselt pole need kuigi mürgised, kuid jälgige printerite või koopiamasinatega töötades oma seisundit – võib-olla ei tekkinud teil köha niisama heast peast.
Töötades võtke tarvitusele ettevaatusabinõud, et minimeerida negatiivset mõju organismile. Kasutage kaitsevahendeid, näiteks kandke kindaid ja maski, töötage korraliku ventilatsiooniga ruumis, vältige kokkupuudet naha ja limaskestadega ning utiliseerige kasutatud toonerikassetid ja muud kulumaterjalid nõuetekohaselt. Kui teil tekib toonerite kasutamisega seotud haigusnähte või terviseprobleeme, pidage nõu professionaalidega.
Kuidas toimub toonerite ümbertöötlemine?
Ümbertöötlemine koosneb kolmest etapist.
- Lahtivõtmine ja puhastamine. Kasutatud komponendid võetakse osadeks, mis läbivad seejärel toonerijääkidest ja muust saastest puhastamise protsessi.
- Materjalide ümbertöötlemine. Seesmised plast- ja metallosad saab ümber töödelda ja kasutada uute materjalide või toodete tootmiseks.
- Keemiliste ainete utiliseerimine. Toonerites sisalduvad kemikaalid töödeldakse ümber ja neutraliseeritakse, et hoida ära nende negatiivne mõju keskkonnale.
Mida tooneritega kindlasti teha ei tohi: OdavPrindi spetsialistide nõuanded
Vältige raputamist
Raputamisel võib tooneris olev pulber levida printeri sisse või peale, põhjustades keskkonnareostust ja viletsat printimiskvaliteeti.
Hoidke valguse eest
Komponente tuleb hoida jahedas ja kuivas kohas, kaitstuna otsese päikesevalguse eest. Valguse käes võib tooner enneaegselt vananeda ja kuivada, mis võib põhjustada printimisprobleeme.
Vältige ülekuumenemist
Ka kõrged temperatuurid võivad toonerite kvaliteedile ja jõudlusele halvasti mõjuda. Seetõttu ei ole soovitatav jätta neid kohtadesse, kus need võivad kokku puutuda otsese päikesevalguse või soojusallikatega.
Vältige kokkupuudet veega
Kokkupuude veega võib põhjustada sees oleva pulbri kõvenemist. Seetõttu tuleks niiskust vältida ja kahjustuste ärahoidmiseks käsitseda seda ettevaatlikult.
Ärge paigaldage seadmesse vigastatud kassetti
Kui märkasite toonerikassetil vigastust, näiteks mõrasid või tooneri leket, ärge seda printerisse paigaldage. See võib põhjustada seadmele tõsiseid probleeme ja halvendada trükikvaliteeti.