Kuidas valida monitori

Arvutimonitor on element, tänu millele saate oma koduses lauaarvutis nautida sisu vaatamist või tööd teha. Monitorita teie lauaarvuti pilti ei näita. Lisaks sellele sõltub arvutis esitatavate fotode ja videote kvaliteet sageli just monitorist. Aga kuidas valida monitor tööks ja meelelahutuseks puhkehetkedel? Sellest edasi räägimegi.

Kuidas lauaarvutile monitori valida

Monitori valimine on keeruline ja vaevanõudev ettevõtmine. Erinevalt lauaarvutitest, mis koosnevad kümnetest komponentidest, on monitor üks terviklik vidin, mis aga ei tähenda sugugi, et tootja ei suudaks igal aastal juurde toota kuni 30 erineva konfiguratsiooniga monitori, ja neid tootjaid on sadu. Selle tagajärjel seisate monitori valides silmitsi pööraselt suure valikuga, milles orienteerumine võib olla väga keeruline.

Vaatamata monitoride mitmekesisusele on neil nagu igal teiselgi tehnikal oma karakteristikud. Just nende põhjal saate valida seadme, mis rahuldab teie vajadused kõige paremini. Kuidas aga valida õige monitor, raiskamata sellele mitu nädalat? See on väga lihtne! Te peate keskenduma kõige olulisematele parameetritele ja aspektidele.

Kui rääkida sellest, millist monitori tööks ja vaba aja veetmiseks valida, soovitame pöörata tähelepanu mitmetele aspektidele. Toome need teie jaoks allpool ära.

Diagonaal

Esimene ja kõige loogilisem parameeter, millele tähelepanu pöörata, on loomulikult ekraani diagonaal. Selles punktis on oluline, millise diagonaaliga monitori te varem töötasite ja kas vajate suuremat. Näiteks videoga töötades või fotosid töödeldes on eeliseks suur monitor, tekstide ja tabelitega töötades võib see aga tööd aeglustada. Seega peate selleks, et otsustada, millist monitori valida, kaaluma selle diagonaali sobivust ja hindama, kui mugav on teil selle monitori ees töötada.

Jaland ja reguleerimine

Enamusel monitoridel on jaland, mis võimaldab seadme kallet muuta. Mitmekesise mudelivaliku hulgast leiab ka selliseid, mis võimaldavad monitori olenevalt vajadusest pöörata 180 või koguni 360 kraadi. See on mugav ja praktiline, sest te saate töötada korraga mitme monitoriga ja tegeleda samaaegselt mitme ülesandega. Kui vajate monitori, mille saate kohale paigutada spetsiaalse kinnitusega, et seda kindlamini hallata – pöörake tähelepanu kinnituskaalu parameetritele. Selle kinnitusdetaili parameetrid peavad kattuma nendega, mis on kirjas teie mitmefunktsioonilise kinnituse karakteristikutes.

Pordid ja pistikud

Tänapäevased monitorid on enamasti varustatud sisseehitatud portidega, et juhtmeid ja väljundeid oleks mugav lauaarvutiga ühenda. Seega võivad monitoris olla USB-pistikud, välise heli väljundid jms. Palju porte on potentsiaal, millega kasutajad sisu, fotosid, videoid ja heli, töötlemisel silmitsi seisavad. Kui tunnete vajadust ühendada rohkem välisseadmeid, soovitame kaalumisel, millist monitori valida, vaadata lähemalt rohkemate portidega mudeleid. See võimaldab teil pakkuda mugavat töövoogu, ilma et peaksite pidevalt juhtmeid sättima.

Monitoril võib olla USB-pesi, audioväljundeid ja muid porte.  Palju porte annab kasutajatele rohkelt võimalusi nii fotode, videote kui helifailide töötlemiseks.  Kui teil on tarvis kasutada paljusid perifeerseid seadmeid, soovitame valida mudeli,  millel on palju porte.  Nii saate mugavalt töötada ja ei pea pidevalt juhtmetega sahmerdama.

Kumer ekraan

Viimastel aastatel on eriti populaarseks muutunud nn Curved monitorid. Sellistel mudelitel on kumer ekraan, mis tekitab filmide vaatamisel või mängude mängimisel sukeldumistunde. Need monitorid on küll pisut kallimad kui turul olevad klassikalised lahendused, kuid emotsioonid, mida need annavad, on kindlasti igat eurot väärt. Samas pole kumerad monitorid tekstiga töötamiseks või näiteks õppimiseks kuigi head. Kumerus võib monitoril teksti lugemist raskendada, sellega tuleks enne tellimist kindlasti arvestada.

Maatriksi tüüp

On aeg liikuda lihtsamate aspektide juurest keerukamate juurde. Turul on esindatud mitut tüüpi ja alamtüüpi maatrikseid ning kõigil neil on oma eripärad. Näiteks OLED maatriksid, mis on IPS-i modifikatsioon, paistavad silma eriti kontrastse pildiga, kuid samas moonutavad sageli tegelikku värviedastust. TN maatriksid on vana tüüpi maatriksid, mida kasutatakse odavates monitorides. Selliste maatriksite probleem seisneb nende mõjus silmadele, kuna sellise monitori pikaajaline vaatamine võib teie nägemisteravusele halvasti mõjutada. Optimaalseks lahenduseks on ekspertide sõnul tänapäeval kaasaegsed monitorid, mis kasutavad IPS maatriksit ilma täiendavate parendusteta. Selline maatriks tagab suurepärased vaatenurgad, ei kahjusta silmi ja võimaldab pikka aega arvutiga töötada ebamugavust tundmata.

Monitori tehasekalibreering

Viimane, kuid mitte väheoluline on monitori tehasekalibreering. See parameeter on eriti oluline neile, kes mõtlevad, millist monitori valida, tegeledes fotode või videote korrigerimisega. Tehase värvikalibreerimine on protsess, mille käigus tootja kalibreerib monitori nii, et selle värviedastus oleks võimalikult lähedane tavaväärtusele. Seega saate kalibreeritud monitori taga töötades töödelda foto- või videomaterjali, nähes seda nii, nagu teie kliendid või tellijad seda näevad. Tehasekalibreering on monitori valimisel oluline kõigi jaoks, kes töötavad foto- või videofailidega.

Lisaks eelloetletud aspektidele tasub arvestada ka meelepärase monitori hinnaga. Suure kalibreeritud diagonaali ja täpse värviedastusega mudelid võivad maksma minna kopsaka summa, aga kui otsustate mõne sellise kasuks, ei tule teil kahetseda.

Kokkuvõte

Kui mõtisklete selle üle, kuidas monitori õigesti valida, aga pole head vastust leidnud, aitavad meie soovitused teil selle probleemi lahendada. Pöörake tähelepanu ülalloetletud aspektidele, arvestage nii oma vajaduste kui monitori kasutamise eesmärkidega ning sellest lähtuvalt tehkegi oma valik.