Kuidas valida sülearvutit

Tänapäevased vidinad on juba ammu lakanud täitmast meelelahutusseadme rolli. Tehnoloogia areng ja üldine progress võimaldavad spetsialistidel tööd teha kõikjalt maailmas, olles alati oma juhtkonna ja kolleegidega ühenduses. Üldjuhul kasutatakse selliseks tööks sülearvutit. Selle vidina gabariidid on märksa kompaktsemad kui lauaarvuti mõõdud, tehniliste näitajate poolest aga võivad mõned mudelid ületada isegi kõige võimsamaid seadmeid. Kuid nagu iga teisegi nõutud toote puhul muutub ka sobiva sülearvuti valimine üha keerulisemaks.

Praegu on turul esindatud sadu sülearvutite tootjaid ja tuhandeid mudeleid. Valida nende seast välja see, mis teile ideaalselt sobib, on äärmiselt keeruline, sest tuleb ju tähelepanu pöörata kümnetele parameetritele ja omada ettekujutust, mille poolest ühed mudelid teistest erinevad. Aga mis oleks, kui me ütleksime, et selleks, et otsustada, milline sülearvuti valida, ei pea te sugugi olema lõpetanud arvutitehnoloogia teaduskonda?

Nagu iga muugi vidina puhul, on ka sülearvuti puhul nii, et kui seisate silmitsi küsimusega, kuidas seda valida, võite alati tutvuda tootekaardiga või saada nõu ekspertidelt. Selles artiklis püüame pisut selgitada, millise firma sülearvuti on parem ja kuidas sülearvutit õigesti valida, kui tegelete graafika ja montaažiga. Kui see on just see, mida otsisite, siis alustame!

Kuidas sülearvutit õigesti valida: soovitused ja nõuanded

Sülearvuti on tõhus tööriist õppimiseks, töötamiseks ja vaba aja veetmiseks. Tänu tehnoloogia pidevale arengule tulevad igal aastal välja aina moodsamad, võimsamad ja ergonoomilisemad mudelid. Mõistagi sooviks nii mõnigi oma töömasina igal aastal uuema vastu vahetada, aga turul on ka firmasid, kelle tooted jäävad aastateks ajakohasteks.

Mis tahes sülearvutite kataloogi uurides üllatute, milline hulk parameetreid ja filtreid on valiku langetamiseks saadaval. Selline valik filtreid ilmselgelt ei aita aru saada, kuidas sülearvutit valida. Seepärast otsustasime võtta endale kogenud kasutajate rolli, kes on selle dilemmaga isiklikult kokku puutunud ja võimalik, et ka meie üllatame teid, kuid selleks, et valida õige sülearvuti, ei pea te tingimata teadma kõigi näitajate tähtsust ja tähendust.

Mudeli üle otsustamiseks ja selleks, et saada lõpuks unistuste sülearvuti uhkeks omanikuks, piisab, kui pöörata tähelepanu mõnele aspektile. Toome teile järgnevalt nende loetelu.

Gabariidid

Esimene, mis päris poes sülearvutit valides silma hakkab, on mõõdud. Kaugeltki kõiki tööjaamu ei saa nimetada kompaktseteks ja seepärast peate täpselt teadma, milliste mõõtudega sülearvuti teid rahuldab. Kui töötate põhiliselt kodus või kontoris ning puutute harva kokku vajadusega töötada looduses või reisil olles, sobivad teile igasugused gabariidid. Kui aga reisite tihti või eelistate töötada kohvikutes, külastades iga päev erinevaid asutusi, sobivad teile väikeste mõõtudega mudelid.

Autonoomsus

Autonoomsus on parameeter, mis määrab, kui kaua suudab teie valitud sülearvuti töötada laadimisseadmeta. Autonoomsus on aspekt, millele tasub sülearvuti valiku peale mõeldes kindlasti tähelepanu pöörata. Üldjuhul on nii, et mida võimsam sülearvuti, seda väiksem tema autonoomsus, sest suur võimsus tähendab ju suuremat energiatarbimist. Vaatamata sellele on turul firma Apple tooteid, milles on kõrged autonoomsusnäitajad ühendatud hämmastava võimsusega. Sülearvutite turul ringi vaadates saab Apple´i tooteid pidada mitte reegliks, vaid erandiks. Selleks, et tööpäeva kõrghetkel looduses viibides ei tekiks vajadus sülearvutit laadida, soovitame eelistada kõige autonoomsemaid mudeleid. Sülearvuti autonoomsuse saate teada, tutvudes mudeli omadustega ja lugedes klientide kommentaare. Paljud tootjad loovad autonoomsuse testimiseks kunstlikud tingimused ja seepärast soovitame eelistada nende kasutajate kommentaare, kes on ostule juba raha kulutanud.

Võimsus ja jõudlus

Sülearvutite mudelite paljususe turul dikteerib tootjate loodud komponentide ja konfiguratsioonide mitmekesisus. Kui töötate graafikaredaktoritega, tegelete montaažiga või haldate 3D-modelleerimisega YouTube´i kanalit, soovitame pöörata tähelepanu kõige võimsamatele mudelitele. Nende näitajad võimaldavad teil hõlpsasti redaktoritega töötada, tehes seejuures viibeta otseülekandeid. Kui aga otsite sülearvutit õppimiseks, ei vaja te tingimata kõige võimsamat mudelit. Niinimetatud «kontoriläpakad» sobivad ideaalselt õppimisseadmeks, kuna on piisava võimsuse ja taskukohase hinnaga.

Operatsioonisüsteem

Vaatamata turul pakutavate OP-süsteemide mitmekesisusele peetakse kõige populaarsemateks kahte, Windowsi ja macOS-i. Sülearvutit valides arvestage kindlasti, kas teie profiprogrammid on saadaval mõlemas operatsioonisüsteemis. Vastasel juhul võib koodiga töötades või video monteerimisel raskusi tekkida. Samuti mõjutab OP-süsteem otseselt saadaoleva tarkvara valikut. Kuna Windowsi OP-süsteem on populaarsem ja tarkvarale lojaalsem, on sellele palju rohkem häid lahendusi. Seega sõltub vastus küsimusele, milline sülearvutite tootja on parem, otseselt teie ülesannetest ja vajadustest.

Kasutuskogemus

Viimane, kuid mitte sugugi väheoluline aspekt, mis aitab teil otsustada, millise kaubamärgi sülearvuti valida, on loomulikult isiklik kasutuskogemus. Kindlasti pöörake tähelepanu sellele, kus te sülearvutit kasutate, millistele nõuetele peab mudel mugavaks töötamiseks vastama ja sellele, kui kaua peate sülearvutis järjest olema. Ärge unustage ka varasemaid kogemusi, sest kui olete terve elu töötanud MacOS-i seadmetega, võib Windowsile üleminek olla pehmelt öeldes probleemne.

Lisaks neile aspektidele peaksite kindlasti tähelepanu pöörama hinnale. Moodsate sülearvutite hinnad on konkurentidel väga erinevad ja erinevus seisneb mitte ainult kaubamärgis, vaid ka tehnilistes võimalustes, mida erinevad mudelid pakuvad.

Kokkuvõte

Kui teil seisab ees otsustamine, millise firma sülearvuti on tööks kõige parem, võite saada suure üllatuse osaliseks, nähes, kui mitmekesine on turg ja kui raske on nii suurest valikust leida just see oma ja õige. Aga  kui olete meie näpunäidetega relvastatud ja kasutajate isiklikke kogemusi arvesse võtnud, ei ole valimine ja otsustamine enam nii raske.